A válsághoz vezető pénzügyi buborék kialakulása, a banki hitelek elapadása nem köthető az euró bevezetéséhez. Az Európai Unió rendszerhibája volt ugyanakkor, hogy nem tudta kezelni az egyes eladósodott országokat – idézték fel a Bruxinfo munkatársai szerdán Brüsszelben. Fóris György és Gyévai Zoltán emlékeztettek azonban, hogy a megoldásokat keresve már 2009-ben a jelenlegi irányba indult el az unió. Mint mondták, a gazdasági válság kezelése nemzetközi kompetencia, az egyéni megoldások szétverhetik az EU-t.
Darvas Zsolt szerint az euró első nyolc-kilenc éve különös helyzet volt; minden szereplő hibázott: az EU, a piacok, a hitelminősítők egyaránt rosszul mérték fel a kialakult állapotot. Mostanra megtanultuk a leckét – hogy miért kockázatos az államadósság az unión belül – így várhatóan már fel tudjuk mérni a jövőben rejlő problémákat – tette hozzá a Bruegel gazdasági elemzője.
Buborék
A válság rendezésére a bankunió, valamint a kék és piros eurókötvény bevezetése jelenthet megoldást. A túlzott szankciókat – vagy például az adóharmonizációt – Darvas ellenzi, véleménye szerint azt a piacokra kell hagyni. Az EU funkcióját inkább a „helyes út” meghatározásában látja. A közgazdász később pontosított: a szerkezetet, az alapvetéseket meghatározó EU-t képzelne működőképesnek a jövőben.
A Bruxinfo munkatársai szintén a válság gyógyszereként emlegették a bankuniót, amely a további gazdasági buborékok kialakulását is megelőzheti. Mint mondták, a cél, hogy év végéig elkészüljenek ennek jogszabályi keretei. „Az Amerikai Egyesült Államok azért optimális valutaövezet, mert létezik az egység és a mobilitás. Az EU is a föderáció felé halad, bár az Európai Egyesült Államok nem fog megvalósulni” – jelentették ki. Hozzátették: az EKB központi felügyelete a támogatásra szoruló, és a rendszer jellegű bankokra fog kiterjedni elsősorban.
Nem esik szét
Darvas Zsolt felhívta a figyelmet: két dolog miatt nélkülözhetetlen a bankunió. Egyrészt a közös piac logikája alapján az EU-n belül nagyon nagy mértékben összefüggenek a bankok (bár nyilvánvaló, hogy az Egyesült Királyság semmihez nem fog csatlakozni); másrészt mert az eurózóna válságának logikája szerint az államháztartás, a költségvetések és a bankok egymásra vannak utalva. „A bankunió segíthet megelőzni a jelenlegihez hasonló kedvezőtlen gazdasági helyzet kialakulását” – mondta.